Daily Archives: 02/11/2020

VIRTUALNA IZLOŽBA SLOVENSKOG ETNOGRAFSKOG MUZEJA TAMO GDJE SU PČELE DOMA / KJER SO ČEBELE DOMA

Pozivamo Vas na otvorenje virtualne izložbe Slovenskog etnografskog muzeja TAMO GDJE SU PČELE DOMA / KJER SO ČEBELE DOMA u utorak, 3. studenog 2020. godine u 12 sati na mrežnim stranicama Etnografskog muzeja: Facebook https://www.facebook.com/etnografskimuzej/, YouTube (Etnografski muzej, Zagreb), www.emz.hr.

Izložba „Kjer so čebele doma“, odnosno prevedena na hrvatski jezik „Tamo gdje su pčele doma“ trebala je tijekom 2020. godine gostovati u Etnografskom muzeju u Zagrebu, međutim s obzirom na novonastalu situaciju izložba će biti predstavljena u digitalnom obliku. Slovenski etnografski muzej u Ljubljani je 2018. godine – u Europskoj godini kulturne baštine i vezano uz proglašenje 20. svibnja Svjetskim danom pčela – što se dogodilo na inicijativu Slovenije – pripremio izložbu o pčelarstvu, shvativši je kao važnu misiju kojom će progovoriti o značaju i osobitostima slovenskog pčelarstva i s njime povezane kulturne baštine te time proširiti i svijest o važnosti pčela, pčelarenja i pčelinjih proizvoda nekad i danas.

Izložba na zanimljiv način predstavlja osobe i izume koji su oblikovali  bogatu kulturu i odnos prema pčelarenju, predstavlja tradicijsko i suvremeno pčelarstvo te izbor zanimljivih košnica iz fundusa SEM-a i drugih slovenskih muzeja te Etnografskog muzeja u Zagrebu.  Predstavljene su košnice i iz susjednih država gdje obitava kranjska pčela od Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine do Austrije (područje Štajerske). Posebno mjesto u izložbi dobiva kranjska pčela kao autohtona vrsta s ovoga područja. Izložba predstavlja i urbano pčelarenje, pčelinje proizvode, a osobito zanimljivi su etnografska istraživanja o vjerovanjima vezanima uz pčele .

Autorica izložbe: Barbara Sosič (SEM)
Koautorica izložbe: dr.sc. Bojana Rogelj Škafar (SEM)
Kustosica izložbe: mr.sc. Željka Petrović Osmak (EMZ)

Izložbu možete pogledati na www.emz.hr od 3. studenog 2021. godine.

Arheološki stručni kamp – pet dana oživljene pretpovijesti u Galeriji AMZ

Poštovani,
zadovoljstvo nam je pozvati vas na Arheološki stručni kamp koji na temu pretpovijesne baštine organizira Arheološki muzej u Zagrebu od 9. do 13.11. u prostoru Galerije AMZ (Ul. Pavla Hatza 6, Zagreb). Očekuju vas zanimljiva predavanja domaćih znanstvenika i istraživača, okrugli virtualni stolovi s eminentnim stranim sudionicima te predstavljanje edukativnih alata.
Kamp se realizira u sklopu Interregovog projekta Prehistory Adventure i namijenjen je stručnoj javnosti, no dio programa bit će interesantan i široj publici. Petodnevni program odvijat će se uživo u Galeriji AMZ (Ul. Pavla Hatza 6) te online, a publici će interakcija s predavačima biti omogućena kroz virtualno sudjelovanje putem komunikacijske platforme. Ako ste zainteresirani za sudjelovanje, molimo vas da se za svako predavanje te okrugli stol prijavite na e-mail adresu: sjacic@amz.hr jer je broj sudionika ograničen sukladno epidemiološkim mjerama.
Detaljnije o kampu  je u privitcima
Najava Arheoloskog strucnog kampa Prehistory Adventure 2020

Program Arheoloskog strucnog kampa Prehistory Adventure 2020