Daily Archives: 17/03/2025

Krajevi svijeta. Susreti s drugima #10

Odjel za sociologiju Matice hrvatske i Društvo sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu organiziraju ciklus putopisnih predavanja:

Krajevi svijeta. Susreti s drugima #10

Mjesto održavanja:
Društvo sveučilišnih nastavnika
i drugih znanstvenika u Zagrebu
Frankopanska 5A/Drugi kat

Tijekom proteklih dvadesetak godina rada Odjela za sociologiju Matice hrvatske, organizirali smo devet ciklusa putopisnih predavanja pod naslovom „Krajevi svijeta“. U travnju i svibnju nastavljamo s desetim ciklusom, s predavanjima o Indiji, Brazilu, Uzbekistanu, Južnoj Koreji, SAD-u, Alžiru, Albaniji, Filipinima, Tajlandu i Siriji.

Srdačno Vas pozivamo na druženje!
Dobrodošli!

Termini predavanja:

  1. ožujka 2025. u 19.00 Zoran Klarić: „Nevjerojatna Indija
  2. travnja 2025. u 18.00 Jasminka Lažnjak: „Od Salvadora do slapova Iguazú“ (Brazil)
  3. travnja 2025. u 19.00 Darko Polšek: „Središte Puta svile“ (Uzbekistan).
  4. travnja 2025. u 18.00 Ana Munk: „Začudna bliskost: spomenici Južne Koreje
  5. travnja 2025. u 19.00 Davor Huić & Tatjana Korceba: „Trumpova Amerika“ (SAD)
  6. svibnja 2025. u 18.00 Konstanca Korenčić Kampl: „2.000 milja po zemlji“. (Američki Zapad)
  7. svibnja 2025. u 19.00 Mladen Joka: „Alžir, nepoznata zemlja“
  8. svibnja 2025. u 18.00 Alemka Lisinski: „Sve tajne zemlje orlova ili kako liječiti putničke predrasude“ (Albanija)
  9. svibnja 2025. u 19.00 Darijo Čerapinko: „Azijska zemlja latinoameričkog srca“ (Filipini)
  10. svibnja 2025. u 18.00 Rajka Rusan: „Kraljevina u 21. stoljeću“ (Tajland)
  11. svibnja 2025. u 19.00 Andrija Pomper: „Sirija, dana gospodnjeg, 6. ožujka 2025.“

Poziv na razgovore s eminentnim domaćim stručnjacima

Razgovori će se održati u prostorijama Matice hrvatske, Strossmayerov trg 4

Odjel za sociologiju Matice hrvatske ove je godine pokrenuo serijal pod naslovom Sociološki quodlibet. Lijepa riječ „quodlibet“ koristila se na srednjovjekovnim sveučilištima za razgovore s predavačem: u zadanom vremenskom okviru gosta-predavača moglo se pitati bilo što. Ta dobra stara tradicija danas se zove „intervju“, ili jednostavnije – razgovor. Naše goste mi naravno ne namjeravamo pitati bilo što, već im želimo postaviti pitanja iz područja u kojima su stručni, ali se nećemo suzdržavati da ih priupitamo, da ih zamolimo za mišljenje i o temama koje su možda marginalne za njihov rad, ali koje sve nas zanimaju, u Matici, u Hrvatskoj, u Europi i u svijetu.

Trenutno proživljavamo vrlo zanimljive, uzbudljive trenutke, takoreći „povijesne trenutke“, zasigurno važne i u našim životima, i mislimo da bi nam ekspertize i mišljenja naših poznatih stručnjaka s područja društvenih znanosti mogle pomoći u orijentaciji i oblikovanju razložnih očekivanja ili za donošenje vlastitih odluka.

U prvome, proljetnom ciklusu Sociološkog quodlibeta pozvali smo četiri vrsna stručnjaka na području makro- i mikro-ekonomije, sociologije hrvatskog društva i socijalnih i vojnih sukoba.

Termini susreta:
• Dana 1. travnja u 19.00 prof. dr. Ivan Burić, profesor na Sveučilištu u Zagrebu, autor knjige Sociologija hrvatskog društva, vlasnik portala sociologija.hr i autor brojnih važnih članaka o hrvatskome društvu.
• Dana 9. travnja u 18.00 mr. Velimir Šonje, autor knjiga o makroekonomiji, vlasnik konzultantske kuće Arhivanalitika, i portala Ekonomski lab i dr. Vuk Vuković, osnivač/vlasnik fonda Oraclum i autor netom objavljene knjige Elite Networks. The Political Economy of Inequality (Oxford University Press).
• Dana 22. travnja u 19.00 prof. dr. Mirko Bilandžić, profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, autor je niza knjiga poput Osnove nacionalne sigurnosti i važnih tekstova o međudržavnim, internim, nacionalnim i vojnim sukobima, te o terorizmu i špijunaži.