Monthly Archives: April 2025

TRIBINA IEF-a: Predavanje ANDREE RADOŠEVIĆ I MARINKE ŠIMIĆ – O nazivima i simbolici ptica u hrvatskoglagoljskim rukopisima, srijeda 23. travnja 2025. u 13 sati

Poštovani,

u okviru Tribine IEF-a i manifestacije Noć knjige 2025., Institut za etnologiju i folkloristiku poziva Vas na predavanje ANDREE RADOŠEVIĆ I MARINKE ŠIMIĆ (Staroslavenski institut, Zagreb) O nazivima i simbolici ptica u hrvatskoglagoljskim rukopisima koje će se održati u srijedu 23. travnja 2025. u 13 sati u knjižnici Instituta za etnologiju i folkloristiku (Šubićeva 42/V. kat).

Tribina se održava u suradnji s projektom „Hrvatskoglagoljski animalistički leksikon (HAL)“ koji financira Europska unija – NextGenerationEU.

Više o predavanju i predavačicama

Veselimo se druženju!

TRIBINA IEF-a: ANDREW NORRIS – The Labour of the Field, the Multi-ethnography of the Village, utorak 22. travnja 2025. u 13 sati

Poštovani,

u okviru Tribine IEF-a, a povodom Dana planeta Zemlje, Institut za etnologiju i folkloristiku poziva Vas na predavanje ANDREWA NORRISA The Labour of the Field, the Multi-ethnography of the Village koje će se održati u utorak 22. travnja 2025. u 13 sati u knjižnici Instituta za etnologiju i folkloristiku (Šubićeva 42/V. kat).

Predavanje se održava u okviru projekta Normalnost i nelagoda: folkloristički i interdisciplinarni pristupi koji financira Europska unija – NextGenerationEU.

Više o predavanju i predavaču 

Veselimo se druženju!

Poziv na zajedničku izložbe Etnografskog muzeja u Budimpešti i Etnografskog muzeja u Zagrebu “PAROVI STOLICA” u četvrtak, 24. travnja 2025. godine u 19,00 sati u Etnografskome muzeju u Zagrebu

Etnografski muzej u Budimpešti i Etnografski muzej u Zagrebu imaju čast  pozvati Vas na otvorenje zajedničke izložbe PAROVI STOLICA u četvrtak, 24. travnja 2025. godine u 19,00 sati u Etnografskome muzeju, Trg Mažuranića 14, Zagreb.

U okviru nastavka međunarodne suradnje s Etnografskim muzejom u Budimpešti ovom prilikom predstavljamo putujuću izložbu Chair pairs –  Parovi stolica. Polazište izložbe čini namještaj za sjedenje, predmeti za sjedenje, stolice i stolci bez naslona iz Zbirke namještaja Etnografskog muzeja koja je inspirirala dizajn suvremenih stolica arhitektonskog studija Architecture Uncomfortable Workshop iz Budimpešte. Izložba stvara poveznicu, dijalog i kreativni mentalni prostor između predmeta u zbirci i njihovih suvremenih adaptacija te promišlja o kreativnosti, izradi i načinu upotrebe ovog i danas vrlo bitnog predmeta. Gostujuća izložba upotpunjena je predmetima iz fundusa muzeja domaćina te time doprinosi stvaranju novih korelacija i parova.

Izložba ostaje otvorena do 15. lipnja 2025. godine.

Obavijest

Zbog službene spriječenosti, prof. dr. sc. Tihana Petrović Leš, započinje s ispitima dana 15.4. 2025. u 14.00 h u A-001, umjesto u prethodno predviđenom terminu od 12.30 h.

Pozivnica na promociju knjige “ZBIRKA MEDIČARSTVA I SVJEĆARSTVA” dr.sc. Iris Biškupić Bašić u ponedjeljak, 14. travnja 2025. u 12 sati, Etnografski muzej, Trg Mažuranića 14

Čast nam je pozvati Vas na promociju knjige dr.sc. Iris Biškupić Bašić „ZBIRKA MEDIČARSTVA I SVJEĆARSTVA koja će se održati u ponedjeljak, 14. travnja 2025. u 12 sati u Etnografskome muzeju, Trg Mažuranića 14.

Objavljivanje osmog kataloga muzejske zbirke naziva Zbirka medičarstva i svjećarstva i trećeg kataloga iz pera autorice dr. sc. Iris Biškupić Bašić, rezultat je tridesetogodišnjeg rada na Zbirci, znanstvenog istraživanja medičarstva i svjećarstva te uspješne suradnje s obrtnicima. Ovo opsežno muzejsko izdanje bogato je ilustrirano terenskim, studijskim i dokumentarnim fotografijama, a znanstveni i stručni rad objedinjeni su u skladu sa suvremenim muzeološkim standardima. Prvi dio kataloga preveden je na engleski jezik, a donosi prikaz povijesti medičarsko-svjećarskog obrta u Europi i Hrvatskoj, razvoj muzejske Zbirke te umijeće i vještinu izrade medičarskih i svjećarskih proizvoda povezujući ih s muzejskim fundusom. Priložen je i popis majstora medičara i svjećara čiji su predmeti dio Zbirke. U drugome dijelu kataloga prikazana je cjelokupna Zbirka u formi kataloškog pregleda s pripadajućim fotografijama. Za ovo vrijedno i zanimljivo novo izdanje Etnografskog muzeja uz autoricu i urednicu knjige zaslužni su dizajnerica prof. mr. art. Natalija Nikpalj, prevoditeljica Dunja Horvat Weitner, lektorica Gordana Malnar, fotografi Nina Koydl, Matija Dronjić, Denis Stošić i drugi.

O knjizi će govoriti recenzentice dr. sc. Tihana Petrović Leš i dr. sc. Arijana Koprčina, ravnateljica Etnografskog muzeja dr. sc. Zvjezdana Antoš te autorica dr. sc. Iris Biškupić Bašić.

Obavijest – dr.sc. Sanja Potkonjak

Zbog službene spriječenosti, dr. sc. Sanja Potkonjak neće održati konzultacije u utorak 8.4.2025. Nadoknada konzultacija održat će se u utorak 15.4.2025. u duplom terminu: 12:30-14:30.

Zahvaljujem na razumijevanju,

Sanja Potkonjak

Natječaj za upis na doktorski studij Etnologije i kulturne antropologije

Raspisan je natječaj za upis kandidata na doktorski studij Etnologije i kulturne antropologije u ak. god. 2025./2026.: https://web2020.ffzg.unizg.hr/pds/2025/03/31/natjecaj-za-upis-kandidata-na-doktorske-i-sveucilisne-specijalisticke-studije-u-ak-god-2025-2026/. Natječaj je otvoren do 31. svibnja. Detaljne informacije o studiju te opis upisnog postupka i potrebni dokumenti dostupni su na stranicama doktorskog studija EKA: https://pds.ffzg.unizg.hr/eka/. Za dodatne informacije molimo kontaktirati voditeljicu studija izv. prof. dr. sc. Petru Kelemen (pkelemen@m.ffzg.hr).

Poziv na razmjene i stipendije: Ethno kampovi – Hrvatska glazbena mladež

Hrvatska glazbena mladež (Jeunesses Musicales Croatia) sa velikim zadovoljstvom objavljuje poziv na razmjene i stipendije u okviru Ethno kampova Međunarodne glazbene mladeži (Jeunesses Musicales International).

Ethno je međunarodni glazbeni program za mlade od 18 do 30 godina. Program, kao što mu i ime govori, posvećen je očuvanju tradicijske glazbe, a učenje tradicijske glazbe odvija se kroz neformalne oblike (peer-to-peer-learning, učenje po sluhu), polaznici sami podučavaju ostale svojim kulturama kroz glazbu, a ovi 10-dnevni kampovi kulminiraju koncertima na kojima se prezentira naučeni repertoar.

Više o Ethno kampovima: https://jmi.net/programs/ethno // https://ethno.world/ // www.hgm.hr/ethno.htm

Tekst poziva