Monthly Archives: November 2023

Poziv na radionicu Kinč i rože – božićni nakit od krep-papira

Poštovani,

u povodu 95. obljetnice neprekinute nastave etnologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i 20. godišnjice potpisivanja UNESCO-ove Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine, zadovoljstvo nam je pozvati sve zainteresirane na radionicu Kinč i rože – božićni nakit od krep-papira u petak, 1. prosinca 2023. godine, od 13.30 do 16.00 sati u auli Knjižnice Filozofskoga fakulteta.

Radionicu organizira Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s Udrugom Ivana Perkovca za očuvanje kajkavske ikavice i promicanje zavičajne kulturne baštine (Šenkovec na Sutli). Radionica je otvorenoga tipa i besplatna za sve studente i djelatnike Fakulteta.

Radionicu održavamo pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Hrvatskoga povjerenstva za UNESCO.

Pridružite nam se i pokušajte načiniti svoju rožu uz pomoć vještih majstorica, a svoj prvi uradak ponesite kućama ili darujte dragim osobama u ovo adventsko vrijeme! Radujemo se Vašemu interesu za baštinu!

Više: Udruga Ivana Perkovca iz Šenkovca svojim radom i aktivnostima njeguje i promiče tradicijsko, povijesno, duhovno, kulturno, prosvjetno i prirodno nasljeđe čime njezini članovi doprinose razvoju lokalne zajednice i očuvanju identiteta sutlanskih ikavaca.

Umijeće izrade kinča – roži od krep papira i žice stara je tradicija koju njeguju majstorice kinča – članice udruge. Umijeće izrade kinča je nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. Ovo umijeće prenose na djecu i mlade te su održali više radionica u školama i vrtićima, a izlagali su i na različitim manifestacijama, u Etnografskom muzeju u Zagrebu.

Evo ih sada i na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu!

O Udruzi Ivana Perkovca više informacija na: https://www.udrugaivanaperkovca.hr/.

mobilnaEKA – obavijest – poziv na izložbu i predavanje povodom 30 godina kontinuiranog djelovanja Hrvatske sekcije ECOVAST-a – Europskog vijeće za sela i male gradove

mobilnaEKA – Platforma za mobilnost i međunarodnu suradnju etnologa i kulturnih antropologa Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s Hrvatskom sekcijom ECOVAST-a – Europskog vijeća za sela i male gradove povodom 30 godina kontinuiranog djelovanja Hrvatske sekcije ECOVAST-a – Europskog vijeće za sela i male gradove pozivaju Vas na izložbu 30 GODINA DJELOVANJA HRVATSKE SEKCIJE ECOVAST-a – EUROPSKOG VIJEĆA ZA SELA I MALE GRADOVE (1993. – 2023.) koja će se održati od 28. studenoga do 5. prosinca 2023. na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, u predvorju Knjižnice i na predavanje Razvoj inovativnih turističkih sadržaja u Ivanić-Gradu temeljenih na kulturnoj baštini u periodu 2011. – 2023. koje će održati Ana Gašparović  (Turistička zajednica Grada Ivanić-Grada) u srijedu, 6. prosinca 2023. godine u 11 sati na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, predavaonica A125.

Više informacija o izložbi:

Hrvatska sekcija ECOVAST-a – Europskog vijeća za sela i male gradove utemeljena je u jesen 1993. godine kao nacionalna sekcija međunarodnog ECOVAST-a osnovanog 1984. godine. Od tada djeluje s ciljem unapređivanja dobrobiti malih gradova i sela, očuvanja njihove prirodne i kulturne baštine te podizanja svijesti o vrijednostima i potencijalu ruralnog prostora Hrvatske i Europe. Tijekom tri desetljeća djelovanja udruga je u hrvatsku sredinu prenosila međunarodne preporuke i smjernice o ruralnom prostoru, promovirala ih i zagovarala u praksi i istovremeno povezivala dionike ruralnog razvoja i stvarala znanje održavanjem konferencija, radionica i okruglih stolova, provođenjem projekata i drugim vidovima stručnog i znanstvenog rada. Posebna je vrijednost djelovanja Hrvatske sekcije ECOVAST-a kontinuirano promicanje vrijednosti hrvatskih regija, malih gradova i sela te davanje potpore malim sredinama i zajednicama, lokalnim inicijativama i projektima udruga, općina i gradova. Izložbu su pripremili članovi Hrvatske sekcije ECOVAST-a povodom obilježavanja 30 godina kontinuiranog djelovanja udruge.

Više informacija:

Ecovast International: www.ecovast.org

Hrvatska sekcija ECOVAST-a: www.ecovast.hr

Facebook: http://facebook.com/EcovastHR

***************************************************************************

Više informacija o predavanju i predavačici:

Cilj predavanja je predstaviti različite modele kreiranja inovativnih turističkih sadržaja u Ivanić-Gradu koji se provode u suradnji udruge Prijatelji baštine i Turističke zajednice Grada Ivanić-Grada u periodu 2011. – 2023. godine. Predstavit će se projekti poput Noći muzeja u gradu bez muzeja, Posavskog kukuruznog labirinta „Hrvatica“, noćne utrke uz osvijetljene naftne njihalice – Black Gold Night Run, Baštinske cikloture, samovođene ture Crno zlato Moslavine, projekt iz područja razvoja posjetiteljskog iskustva u vjerskom turizmu na području Kloštar Ivanića, Ivanić-Grada i Križa. Na predavanju će se istaknuti važnost međusektorske suradnje, plana promidžbe, financiranja projekta, prikupljanja sponzorskih sredstava, održavanja i mjerenja uspješnosti projekata te komunikacije s posjetiteljima radi unaprjeđenja turističkih proizvoda i usluga.

Ana Gašparović, M.A., diplomirala je Međunarodne odnose na University of New York u Pragu, a magistrirala Studije Srednje i Istočne Europe na Freie Universität u Berlinu. Aktivna je članica udruge Prijatelji baštine u kojoj je odnašala dužnosti potpredsjednice (2009. – 2018.) i predsjednice (2018. – 2022.), a trenutno odnaša dužnost članice Upravnog odbora (od 2023.). Stručnjakinja je za razvoj inovativnih turističkih proizvoda, interpretacijskih projekata u turizmu i kulturi i upravljanje posjetiteljskim iskustvom u destinaciji. Ima višegodišnje iskustvo u unaprjeđenju prodaje za dionike u turizmu i kulturi i u razvoju inovativnih oblika turističkih proizvoda u ruralnom turizmu. Stručna je suradnica na nekoliko Interreg projekata. Inicirala je građansku inicijativu za osnivanje gradskog muzeja „Imamo pravo na muzej“ u Ivanić-Gradu tijekom 2013. godine. Sudjelovala je na Fullbright ljetnoj školi u Bugarskoj 2011. godine, seminaru iz kulturne diplomacije, ljetnoj školi industrijske baštine u Krakovu u kolovozu 2021. godine. Organizirala je European Heritage Volunteers projekte na temu industrijske baštine 2019. i 2022. godine. O industrijskoj baštini Ivanić-Grada izlagala je na konferenciji Digital Humanities and Heritage u listopadu 2023. u Zagrebu i na Kongresu studenata muzeologije 2019. godine u Zagrebu. Ima više od 15 godina poslovnog iskustva u realnom sektoru (voditelj turističke agencije i turistički vodič na engleskom i češkom jeziku), od 2010. do 2020. bila je članica Turističkog vijeća TZ Ivanić-Grada, a od 2022. godine direktorica je Turističke zajednice Grada Ivanić-Grada. Dobitnica je nagrade Ruža Zagrebačke županije 2023. za projekt Posavski kukuruzni labirint „Hrvatica“ u kategoriji održivi turizam.

************************************************************************

S poštovanjem,

Srdačan pozdrav

Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju

Prijave za cjelodnevnu stručnu ekskurziju u Varaždin i Čakovec 7. prosinca 2023. godine

Molimo studente zainteresirane za cjelodnevnu stručnu ekskurziju u Varaždin (Muzej hrvatskog vatrogastva) i Čakovec (Muzej Međimurja Čakovec) u četvrtak, 7. prosinca 2023. godine da se najkasnije do ponedjeljka, 4.12.2023. prijave na e-mail: pkelemen@ffzg.unizg.hr. U prijavi molimo javiti i izbor menija za organizirani ručak – mesni, vegetarijanski ili veganski meni. Prijavljenim studentima će program ekskurzije biti poslan tijekom sljedećeg tjedna. Svi studenti koji će trebati ispričnice za taj dan mogu se javiti na e-mail tajništva: etnologija@m.ffzg.hr.

Obavijest: Povijest hrvatske etnologije

Prema prethodnoj najavi, nastava iz kolegija Povijest hrvatske etnologije dana 23. 11. 2023. održat će se u prostorijama Matice hrvatske, na adresi Ulica Matice hrvatske 2.  Prva seminarska grupa započinje u terminu od 11:30 do 12:30h, dok druga seminarska grupa u terminu od 13:00 – 14:00h.

Srdačan pozdrav,

Tihana Petrović Leš

Ivan Grkeš

Obavijest – izv. prof. Rajković Iveta

Zbog službene spriječenosti izv. prof. Marijeta Rajković Iveta u utorak 21. studenog neće održati nastavu niti konzultacije. Za sve upite i dogovor za konzultacije studenti se mogu javiti putem e-maila: mrajkovi@ffzg.unizg.hr. Nadoknada nastavnog termina dogovorit će se sa studentima na nastavi.

Poziv na predstavljanje knjige Post-Yugoslav Metamuseums

Poštovani,

zadovoljstvo nam je pozvati vas na predstavljanje knjige muzeologinje dr. sc. Nataše Jagdhuhn (Sveučilište Friedriech-Shiller u Jeni) Post-Yugoslav Metamuseums. Reframing Second World War Heritage in Postconflict Croatia, Bosnia and Herzegovina and Serbia, koje će se održati u četvrtak, 23. 11. 2023. u 16 h, u Konferencijskoj dvorani na II. katu Knjižnice Filozofskog fakulteta, Ivana Lučića 3.

O knjizi će govoriti:

prof. dr. sc. Nevena Škrbić Alempijević, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju

dr. sc. Kristina Vugdelija, viša asistentica, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju

autorica, dr. sc. Nataša Jagdhuhn, Sveučilište Friedriech-Shiller u Jeni

Veselimo se vašem dolasku.


Nataša Jagdhuhn je muzeologinja i posljedoktorandica na Sveučilištu Friedrich-Schiller u Jeni. Zaposlena je na projektu “Pokret nesvrstanih i dekolonizacija muzejskog polja: jugoslavenski antikolonijalni muzeji (1961 – 1989)”. Njena istraživanja usmjerena su na: konstrukte pamćenja u državama nasljednicama Jugoslavije, kao i na historiju muzeologije iz perspektive Globalnog Juga i aktualne rasprave o dekolonizaciji baštine diljem svijeta.

Obavijest – Osnove folkloristike

Zbog održavanja međunarodne doktorske škole Transformations in European Societies, nastava iz kolegija Osnove folkloristike u četvrtak, 9. 11. 2023. (danas), održat će se u računalnoj učionici u Knjižnici Fakulteta (I. kat). 

Predavanje – Bećarac i suvremeni šokački identitet

Poštovani,

pozivamo vas na predavanje “Bećarac i suvremeni šokački identitet” koje će se održati u srijedu, 8. studenog, u 14 sati u dvorani A001.

Ovo popularno-znanstveno predavanje predstavit će rezultate etnološkog istraživanja i promišljanja bećarca kao suvremenog fenomena šokačke kulture, upućujući na značajne događaje poput upisa na listu UNESCO-a, medijskih “afera” i suvremenih praksi bećarca.

Autorica i predavačica je etnologinja Marija Gačić, a predavanje se održava uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija.