Monthly Archives: December 2023

POZIV ZA IZLAGAČE –  Praksopologija: Antropolozi i etnolozi izvan okvira

Pozivamo sve zainteresirane antropologe i etnologe (i one iz srodnih disciplina) da prijave svoja izlaganja o primjeni antropologije i etnologije i kulturne antropologije izvan okvira (nakon studija, izvan akademske zajednice, povezivanje s drugom studijskom grupom i afinitetima) na Interdisciplinarnom skupu Praksopologija: Antropolozi i etnolozi izvan okvira koji će se održati u travnju 2024. godine na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Trajanje izlaganja predviđeno je na 15-20 minuta.

Molimo da svoje prijave pošaljete na adresu: praksopologija.ant.eka@gmail.com

Rok za prijavu: 9.1.2024.

Prijava treba sadržavati:

-ime i prezime izlagača/ice, broj telefona/mobitela, e-pošta

-naslov i sažetak izlaganja

-kratka biografija (do 100 riječi)

Radujemo se Vašim prijavama!

Zajednica Austrijanaca u Hrvatskoj – poziv na izložbu i prikaz istraživanja

Poštovani,

Zajednica Austrijanaca u Hrvatskoj – Zagreb (JUNIJA PALMOTIĆA 20/I) poziva vas 18. PROSINCA 2023. GODINU U 18:00 SATI na izložbu: CAMILLA LUCERNA – POSREDNICA IZMEĐU AUSTRIJSKE I HRVATSKE KULTURE (autorica Blaženka Klemar Bubić, prof. i viša knjižničarka voditeljice Zbirke za germanistiku, Zbirke za nederlandistiku i Austrijske knjižnice Zagreb, Filozofski fakultet) i prikaz istraživanja: AUSTRIJANCI U ZAGREBU: INTEGRACIJA, IDENTITETI I TRANSNACIONALNI PROCESI; provođenog u okviru kolegija Antropologija migracija, studija Etnologije i kulturne antropologije, Filozofski fakultet Sveučilište u Zagrebu, pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Marijete Rajković Iveta.

Nakon službenog dijela slijedi PREDBOŽIĆNO DRUŽENJE UZ AUSTRIJSKE okuse!

Veselimo se Vašem dolasku!

Povijest hrvatske etnologije – seminarska nastava 14. 12. 2023.

U skladu s prethodnim dogovorom obavještavaju se studenti da će se nastava iz kolegija Povijest hrvatske etnologije u obje seminarske grupe 14. 12. o. g. održati u prostoru Etnografskog muzeja u Zagrebu (Trg Mažuranića 14).

Upute za dolazak:

https://www.google.com/maps/dir/Filozofski+fakultet+u+Zagrebu,+Ulica+Ivana+Lu%C4%8Di%C4%87a,+Zagreb/etnografski+muzej/@45.8024601,15.9604811,15z/data=!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x4765d6f4dbbd66ab:0xb6bf4496866df97d!2m2!1d15.9717656!2d45.7965719!1m5!1m1!1s0x4765d6fb2af37e9f:0x23ff46eac5f39e3d!2m2!1d15.9691264!2d45.8083532!3e2?entry=ttu

Prva seminarska grupa započinje u terminu od 11.30 do 12.30, dok druga seminarska grupa započinje u terminu od 13.00 do 14.00.

Okupljanje je u predvorju Muzeja te vas molimo za točan dolazak!

Ivan Grkeš

Tihana Petrović Leš

Obavijest – dr.sc. Sanja Potkonjak

Otkazuje se nastava iz kolegija Metodologije i kulturne antropologije u u ponedjeljak 11.12.2023., kod dr. sc. Sanje Potkonjak, zbog bolesti nastavnice. Nadoknada termina organizirat će se u dogovoru sa studentima.

Poziv na predavanje – Promišljanje mentalnog zdravlja, ranjivosti i nesigurnosti u migracijskom kontekstu

Poštovane kolegice i kolege,

mobilnaEKA – Platforma za mobilnost i međunarodnu suradnju etnologa i kulturnih antropologa Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s Katedrom za migracije i manjinske zajednice poziva Vas na predavanje PROMIŠLJANJE MENTALNOG ZDRAVLJA, RANJIVOSTI I NESIGURNOSTI U MIGRACIJSKOM KONTEKSTU koje će održati dr. sc. Sanja Cukut Krilić (Društvenomedicinski institut Znanstvenoistraživačkog centra Slovenske akademije znanosti i umjetnosti, Slovenija) u utorak, 12. prosinca 2023. godine u 14:00 h na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, dvorana A125.

Sažetak predavanja: Zbog sve brojnijih međunarodnih migracija i njihove povećane restriktivnosti koja je među signifikantnim izvorima stresa i nesigurnosti za migrantice i migrante, nije iznenađujuće da je porastao znanstveni, kao i politički, interes za temu mentalnog zdravlja migranata. Pritom se najčešće analiziraju društveno-politički, obiteljski i ekonomski konteksti prije migracije, tijekom samog migracijskog procesa te života u društvu prijema koji utječu na načine na koje migranti i migrantice doživljavaju svoja iskustva. U predavanju će se analizirati odabrane konceptualne dileme istraživanja suodnosa migracija i mentalnog zdravlja iz perspektive medicinske antropologije, kulturne psihijatrije i kritičkog socijalnog rada te predstaviti ključni rezultati istraživanja iskustava stručnih radnica i radnika u prepoznavanju i tretmanu poteškoća u mentalnom zdravlju migranata i migrantica.

O predavačici: Dr. sc. Sanja Cukut Krilić, znanstvena suradnica, doktorirala je sociologiju na Fakultetu za društvene znanosti Sveučilišta u Ljubljani. Sudjeluje u nacionalnim i međunarodnim projektima baveći se temama demografskih promjena (niskog fertiliteta, starenja stanovništva i migracija) i njihovih političkih i ekonomskih implikacija, migranticama, transnacionalnim obiteljskim procesima i skrbi, te različitim aspektima ranjivosti migranata i migrantica.

Trenutno je voditeljica nacionalnog projekta o mentalnom zdravlju migranata i migrantica, nacionalna članica nadzornog odbora i istraživačica na COST akciji „Transnational Family Dynamics in Europe“ (TraFaDy). Autorica je dviju i suautorica jedne znanstvene monografije te brojnih stručnih i znanstvenih članaka. Rezultate istraživanja redovito predstavlja na stručnim i znanstvenim skupovima.

Srdačan pozdrav,

mobilnaEKA – Platforma za mobilnost i međunarodnu suradnju etnologa i kulturnih antropologa Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Komemoracija u čast professora emeritusa Vitomira Belaja

Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održat će komemoraciju u čast professora emeritusa Vitomira Belaja dana 12. prosinca 2023. s početkom u 11.00 sati u Vijećnici Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Na komemoraciji će govoriti
izv. prof. dr. sc. Domagoj Tončinić, dekan Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu,
dr. sc. Olga Orlić, Hrvatsko etnološko društvo,
izv. prof. dr. sc. Tomislav Oroz, Odjel za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru,
akademik Mislav Ježić, redoviti član Odjela za filološke znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti,
dr. sc. Damir Zorić, Matica hrvatska,
prof. dr. sc. Goran Pavel Šantek,
dr. sc. Jurij Fikfak, Inštitut za slovensko narodopisje, Ljubljana,
prof. dr. sc. Mirjam Mencej, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta u Ljubljani,
dr. sc. Žarko Španiček, viši savjetnik konzervator, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Konzervatorski odjel u Požegi,
prof. dr. sc. Milana Černelić,
prof. dr. sc. Tihana Petrović Leš.