Tajništvo će raditi do petka, 26. srpnja 2024. godine, a ponovno počinje s radom u ponedjeljak, 19. kolovoza 2024. godine. Svi upiti koji pristignu na e-mail u navedenom razdoblju bit će obrađeni po povratku s godišnjeg odmora.
Mjesečni arhivi: srpanj 2024.
Reformirani prijediplomski studij Etnologije i kulturne antropologije / Reformirani prijediplomski studij Antropologije 2024./2025.
Poštovane buduće studentice, poštovani budući studenti,
zahvaljujemo vam na interesu za naše studije!
S ponosom vas obavještavamo da od akademske godine 2024./2025. Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju upisuje studente u nove studijske programe etnologije i kulturne antropologije i antropologije.
Novi studijski programi nastali su promišljanjem društvenih i tržišnih potreba, u suradnji s poslodavcima i znanstvenicima, nastavnicima, studentima i alumnima naših dvaju studija, kako bi što bolje odgovorili na probleme suvremenog društva.
Na novim studijima svijet ćete razmatrati dubinski i holistički, pristupat ćete etnološkim i antropološkim temama kritički i analitički, obučavat ćete se u vještinama i metodama socijalne i kulturne antropologije, fizičke i medicinske antropologije, antropološke forenzike, kreativne, imaginativne i klasične etnografije.
Vaš je studij prvi put usmjeren na praksu i primjenu kroz koje ćete steći uvide i iskustva potrebne za tržište rada. Učit ćete se samostalnom i grupnom radu, dizajnu, prijavi i vođenju znanstvenih i primijenjenih projekata; stjecat ćete praktična znanja u primjeni etnologije i antropologije u nevladinom sektoru, privatnim tvrtkama i državnim institucijama u kulturi.
Antropologija je studij mogućnosti i onoga što tek dolazi (Anand Pandian), stoga vas pozivamo da u vrijeme nesigurnosti, društvenih nemira i okolišnih kriza zajedno učimo razmišljati i djelovati u smjeru boljih mogućih svjetova.
U nadi da ćemo se družiti na novim studijima Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu kao najdugovječnijem i najprestižnijem mjestu visokoškolskog obrazovanja u etnologiji i antropologiji u Republici Hrvatskoj, srdačno vas pozivamo da nam se pridružite!
O reformiranom Studiju antropologije
Studij antropologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu integrira četiri temeljne grane antropologije: biološku, arheološku, sociokulturnu i lingvističku. Riječ je o jedinstvenom studiju na hrvatskim sveučilištima, a važno je napomenuti kako je koncipiran kao studiji antropologije na brojnim važnim europskim i svjetskim sveučilištima.
Studij je organiziran prema modelu 3+2: prijediplomski studij traje šest semestara (tri godine), a diplomski studij četiri semestra (dvije godine). Antropologija se studira kao dvopredmetni studij na objema razinama, prijediplomskoj i diplomskoj, što znači da se kombinira s drugim dvopredmetnim studijima Filozofskog fakulteta.
Od druge godine prijediplomskog studija studenti uz obvezne kolegije biraju i izborne kolegije, te se prema vlastitim interesima usmjeravaju u jedno od područja antropologije.
Tijekom studija studente se kontinuirano potiče na samostalan rad, na sudjelovanje u znanstvenoistraživačkim projektima te u radu studentskog kluba, u okviru čega se osposobljavaju za interdisciplinaran rad usvajanjem odgovarajućih znanstvenih, stručnih i praktičnih pristupa.
Pritom su kritičko mišljenje, integritet te slobodno i argumentirano iznošenje stavova osnova nastavnog procesa i komunikacije studenata i nastavnika na studiju.
Studij antropologije kontinuirano radi na osmišljavanju i izvedbi programa koji će dosljedno prepoznavati potrebe suvremenog društva i time jačati domaću i međunarodnu snagu Studija.
Izvedbeni plan – prijediplomski studij Antropologije 2024.-2025.
Prijediplomski studij Antropologije – struktura reformiranog studija
Izlazna i prijelazna strategija za prijediplomski studij Antropologije
O reformiranom Studiju etnologije i kulturne antropologije
Studij etnologije i kulturne antropologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu jedan je od najstarijih sveučilišnih humanističkih studijskih programa te uskoro obilježava 100 godina kontinuirane nastave.
Studij etnologije i kulturne antropologije može se studirati na sve tri sveučilišne razine: prijediplomskoj, diplomskoj te doktorskoj (poslijediplomskoj). Na prijediplomskoj i diplomskoj razini organiziran je prema modelu 3+2: prijediplomski studij traje šest semestara (tri godine), a diplomski studij četiri semestra (dvije godine). Studira se kao dvopredmetni studij, što znači da se kombinira s drugim dvopredmetnim studijima Filozofskog fakulteta.
Studij kompleksno i kritički pristupa kulturi, društvu i svakodnevici. Obuhvaća obavezne i izborne kolegije u okviru kojih studenti stječu i obogaćuju znanja na teorijskoj, metodološkoj (primarno kvalitativnoj) i empirijskoj (istraživačkoj, terenskoj) razini. Učionička nastava u vidu predavanja, vođenih rasprava i seminarskih zadaća kombinira se s izvanučioničkom nastavom i seminarskim zadacima koji studentima omogućavaju stjecanje praktičnog terenskog istraživačkog iskustva.
Tijekom studija studente se kontinuirano potiče na samostalan i grupni rad, sudjelovanje u znanstvenoistraživačkim projektima i radu studentskog kluba te na obavljanje stručne prakse u kulturnim, baštinskim, znanstvenim, istraživačkim i poduzetničkim institucijama. Studij veliku važnost pridaje razvoju kritičkog mišljenja te primjeni etičkih načela u znanstvenom istraživanju i znanstvenoj komunikaciji. Njeguje razumijevanje i afirmiranje kulturne raznolikosti u suvremenom društvu, kulturnu i društvenu kontekstualizaciju te kritičko-analitičko promišljanje prošlih i suvremenih kulturnih i društvenih dinamika u zajednicama.
Izvedbeni plan – prijediplomski studij Etnologije i kulturne antropologije 2024.-2025.
Prijediplomski studij Etnologije i kulturne antropologije – struktura reformiranog studija
Izlazna i prijelazna strategija za prijediplomski studij Etnologije i kulturne antropologije
Zbornik radova posvećen dr. sc. Tomi Vinšćaku – Mit, vjerovanje i prostor
Poštovane kolegice i kolege,
s velikim veseljem vas obavještavamo da je nedavno objavljen zbornik radova posvećen sjećanju na našeg dragog profesora Tomu Vinšćaka, povodom desete obljetnice njegove smrti. Zbornik je rezultat znanstvenog skupa održanog u travnju 2022. godine na Filozofskom fakultetu u organizaciji Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskog etnološkog društva. Zbornik su suredili Marijana Belaj, Tibor Komar, Suzana Marjanić i Ivana Radovani Podrug.
📖 Zbornik radova posvećen je Tomi Vinšćaku, a okuplja autore koji svojim prilozima i u okviru tema kojima se Tomo bavio žele obogatiti sjećanje na svojega suradnika, kolegu i prijatelja. Nekoliko radova u zborniku naslanja se na rezultate projekta Sakralna interpretacija krajobraza (kojega je Tomo vodio) te predstavlja i analizira utjecaj i rezultate daljnjih istraživanja koja se do današnjih dana provode inspirirana istraživačkim modelom koji je u okviru projekta uspostavljen. Nadalje, teme radova kreću se u području ekološke antropologije, kulturne botanike, kulturne animalistike, simboličkih konceptualizacija prostora, analize hinduističkih tekstova ili razvoja butanskog budizma. Obrađuju se teme šamanizma, vjerovanja u krsnike i srodna bića u suvremenom kontekstu te suvremenog vještičarstva (wicca, wicce). Donosi se pregled land art radova renomirane umjetnice. Zbornik je zaključen bibliografijom Tome Vinšćaka i kratkim fotografskim prilogom koji riječju i slikom vode tematsko-kronološkom lentom njegovih istraživanja.
Zbornik je dostupan na sljedećoj poveznici: https://lnkd.in/ewZrxSTH
Pozivamo vas da prelistate ovaj izvanredan zbornik i prisjetite se doprinosa Tome Vinšćaka našoj znanstvenoj zajednici.