Mjesečni arhivi: rujan 2024.

Poziv na skup Drvena arhitektura – suvremene mogućnosti i perspektive dokumentiranja, obnove, korištenja i popularizacije

Znanstveno-stručni multidisciplinarni skup DRVENA ARHITEKTURA – SUVREMENE MOGUĆNOSTI I PERSPEKTIVE DOKUMENTIRANJA, OBNOVE, KORIŠTENJA I POPULARIZACIJE održava se u Krapju, 18. i 19. listopada 2024.

Objavljen je program skupa posvećenog drvenoj arhitekturi, koji se održava 18. i 19. listopada u Krapju (Park prirode Lonjsko polje), u organizaciji Hrvatske sekcije ECOVAST-a (Europskog vijeća za sela i male gradove), Javne ustanove Park prirode Lonjsko polje i Društva “Terra banalis”.

Program 

Više informacija

Poziv na poetsko-glazbenu večer i promociju zbirke haiku poezije Ivana Ivančana “Glazbena zrnca” u četvrtak, 3. listopada 2024. u 18 sati, u Etnografskome muzeju

Čast nam je pozvati Vas na poetsko-glazbenu večer i promociju zbirke haiku poezije Ivana Ivančana Glazbena zrnca u četvrtak, 3. listopada 2024. u 18 sati, u Etnografskome muzeju, Trg Mažuranića 14, Zagreb.

Zbirka je podijeljena u četiri dijela koja je autor zamislio kao stavke u glazbi; prvi stavak nazvao je Folklor, drugi Jazz, treći Rock i četvrti Klasika.

Knjigu će predstaviti član Društva hrvatskih književnika i Matice Hrvatske, haiku pjesnik Tomislav Maretić, izbor stihova i tekstova govori Autor, a u glazbenom dijelu programa sudjeluju solisti Ansambla Lado.

Događanje je dio programa Intima u umjetnosti uz izložbu Intimni prostori svakodnevice.

Katalog otvorenih kolegija

U sklopu obilježavanja 150. obljetnice, Filozofski fakultet otvara pojedine kolegije koji se izvode u akreditiranim prijediplomskim i diplomskim studijskim programima te ih uključuje u ponudu cjeloživotnog obrazovanja. Na taj način, u okviru tzv. otvorenih kolegija, omogućujemo stjecanje znanja, vještina i kompetencija polaznicima koji nemaju formalan status studenta. Polaznik koji upiše otvoreni kolegij ne stječe studentska prava, ali su njegove obveze na kolegiju iste kao i za redovne studente. Polazniku koji uspješno izvrši sve predviđene obveze na kolegiju izdaje se potvrda.

Nastava traje cijeli zimski semestar ak. godine 2024/2025, a započinje 1. listopada 2024. Ni na jednom kolegiju nema preduvjeta i mogu ih upisati svi zainteresirani. Pohađanje kolegija se plaća 100 eura po kolegiju. Može se odabrati više kolegija pod uvjetom da termini izvođenja nisu u koliziji. U katalogu kolegija navedena je poveznica na silab kolegija u ECTS informacijskom paketu i detalji izvođenja.

Zainteresirani se trebaju prijaviti preko obrasca na poveznici.

Nakon prijave dobit će sve potrebne upute za online upis i plaćanje s rokovima predviđenima tijekom listopada.

Katalog otvorenih kolegija – zimski semestar ak. god. 2024./2025

U katalogu otvorenih kolegija možete pronaći kolegij Antropologija sporta koji se izvodi pri Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju.

Pozivnica na koncert “Svi mi vele lane, milo moje janje”, u četvrtak, 26. rujna u 19 sati u Etnografskome muzeju

Čast nam je pozvati Vas na koncert ženskog vokalnog etnoansambla Čipkice pod nazivom Svi mi vele lane, milo moje janje koji će se održati u četvrtak, 26. rujna u 19 sati u Etnografskome muzeju.

Ansambl Čipkice uz hrvatsku predstavlja glazbenu tradiciju iz raznih krajeva svijeta, a u izvedbama spaja suvremene i tradicionalne glazbene elemente.

Koncert je dio programa Intima u umjetnosti uz izložbu Intimni prostori svakodnevice.

 

Poziv na Dane otvorenih vrata nove Čuvaonice Etnografskoga muzeja u povodu Dana europske baštine i 105. obljetnice EMZ-a

Čast nam je pozvati vas da nam se pridružite na Danima otvorenih vrata naše nove Čuvaonice u Kačićevoj ulici 9/2.

Nova Čuvaonica Etnografskoga muzeja je prva otvorena čuvaonica u Hrvatskoj te će sudionici edukativnih radionica imati priliku sudjelovati u obilasku Čuvaonice i vidjeti uživo muzejske predmete. Nakon obilaska sudjelovat će u radionicama koje će na kreativan način povezati predmete iz fundusa s učenjem o znanjima i vještinama lokalne zajednice. Radionice su besplatne, a sav pribor i materijal za rad su osigurani. Zbog ograničenog broja sudionika prijava je obavezna na edukacija@emz.hr, uz naznaku naziva radionice i termina.

OPŠIRNIJE

RADIONICA „ZLATOVEZ“, 1. listopada 2024. (utorak), 15 – 17 sati

Radionica je namijenjena polaznicima koji poznaju osnovne vezilačke tehnike i vještine, a sastoji se od teorijskog i praktičnog dijela. Uvodne informacije o tehnici veza (rasprostranjenost, tehnike, predmeti koji se ukrašavaju i dr.) dat će Katarina Bušić, muzejska savjetnica, pri čemu će polaznicima biti omogućen direktan uvid u tematiziranu muzejsku građu iz Zbirke narodnih nošnji istočne Hrvatske i Zbirke narodnih nošnji hrvatske dijaspore. U praktičnom dijelu polaznici će, pod vodstvom Antuna Leinvebera, doznati male tajne vještine te se i sami okušati u ovoj tehnici veza rasprostranjenoj na području istočne Hrvatske.

RADIONICE „TAMBURE I BEĆARAC“, 5. listopada 2024. (subota), 10 – 12 sati, 13 – 15 sati, 16 – 18 sati

Radionica povezuje dva nematerijalna kulturna dobra – bećarac, vokalno-instrumentalni napjev s područja Slavonije, Baranje i Srijema te umijeće gradnje slavonsko-srijemskih tambura upisanih na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva (bećarac), odnosno u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske (bećarac, tambure). Sudionici će imati priliku upoznati se s tradicijskim obrtom u kojem se i danas izrađuju tambure. Uvodne informacije o radionici dat će Katarina Bušić, muzejska savjetnica Etnografskog muzeja, a potom će Franjo Juzbašić, graditelj tambura iz Bošnjaka predstaviti različite vrste tambura te specifičnosti njihove izrade i zvuka. Praktični dio radionice – kreativno osmišljavanje i pjevanje bećarca – vodit će Mario Kambić.

Radionica u 10 sati namijenjena je djeci i obiteljima, dok su radionice u 13 i 16 sati namijenjene prvenstveno odraslim polaznicima.

RADIONICA „SLAVONSKI MOTIVI“, 12. listopada 2024. (subota), 10 – 12 sati, 13 – 15 sati, 16 – 18 sati

Radionica se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela. Uvod o tehnici izrade tzv. sunčane čipke, slavonskih motiva (rasprostranjenost, tehnike, predmeti koji se ukrašavaju i dr.) dat će Katarina Bušić, muzejska savjetnica, pri čemu će polaznicima biti omogućen direktan uvid u tematiziranu muzejsku građu iz Zbirke narodnih nošnji istočne Hrvatske. U praktičnom dijelu polaznici će, pod vodstvom čipkarice Marine Šarčević iz Vukovara, doznati male tajne vještine te se sami okušati u izradi ili likovnoj interpretaciji ove čipke. Njeno porijeklo povezuje se sa Španjolskom i/ili Južnom Amerikom, a u Hrvatskoj se javlja krajem 19. i početkom 20. stoljeća na Hvaru i u modificiranom obliku u Slavoniji. Motivi se izrađuju ručno pomoću igle i konca na drvenim okvirima različitih oblika.

Radionica u 10 sati namijenjena je djeci i obiteljima, dok su radionice u 13 i 16 sati namijenjene prvenstveno odraslim polaznicima.

Sastanak sa studentima prve godine

Sastanak sa studentima prve godine prijediplomskog studija etnologije i kulturne antropologije te antropologije (obje studijske grupe) održat će se u utorak, 1. listopada 2023. u dvorani D1, s početkom u 9:30 sati u terminu kolegija Uvod u etnologiju i kulturnu antropologiju.

Obavijest – prof. dr. sc. Goran-Pavel Šantek

Mole se studenti/ce koji namjeravaju izaći na ispit 18. rujna 2024. na neki od ispita iz kolegija koje održava prof. Šantek da se nastavniku e-mailom jave radi dogovora o točnom terminu i mjestu održavanja ispita. Razlog je slobodna studijska godina nastavnika te održavanje ispita iz četiri različita kolegija te nemogućnost da se svi održe u isto vrijeme. E-mailom će studenti/ce biti informirani o točnom mjestu i vremenu održavanja njihovog ispita.