Ažurirani su termini konzultacija za zimski semestar ak. god. 2024./2025. na webu Odsjeka i ispred ureda, a vrijede od 1. listopada 2024. godine.
Dnevni arhivi: 24/09/2024
Pozivnica na koncert “Svi mi vele lane, milo moje janje”, u četvrtak, 26. rujna u 19 sati u Etnografskome muzeju
Čast nam je pozvati Vas na koncert ženskog vokalnog etnoansambla Čipkice pod nazivom Svi mi vele lane, milo moje janje koji će se održati u četvrtak, 26. rujna u 19 sati u Etnografskome muzeju.
Ansambl Čipkice uz hrvatsku predstavlja glazbenu tradiciju iz raznih krajeva svijeta, a u izvedbama spaja suvremene i tradicionalne glazbene elemente.
Koncert je dio programa Intima u umjetnosti uz izložbu Intimni prostori svakodnevice.
Obavijest studentima 1. godine prijediplomskog studija
Predavanja iz kolegija Povijest hrvatske etnologije i kulturne antropologije počinje u utorak, 1. listopada 2024. prema objavljenom rasporedu u 12.30 h u dvorana A001.
Poziv na Dane otvorenih vrata nove Čuvaonice Etnografskoga muzeja u povodu Dana europske baštine i 105. obljetnice EMZ-a
Čast nam je pozvati vas da nam se pridružite na Danima otvorenih vrata naše nove Čuvaonice u Kačićevoj ulici 9/2.
Nova Čuvaonica Etnografskoga muzeja je prva otvorena čuvaonica u Hrvatskoj te će sudionici edukativnih radionica imati priliku sudjelovati u obilasku Čuvaonice i vidjeti uživo muzejske predmete. Nakon obilaska sudjelovat će u radionicama koje će na kreativan način povezati predmete iz fundusa s učenjem o znanjima i vještinama lokalne zajednice. Radionice su besplatne, a sav pribor i materijal za rad su osigurani. Zbog ograničenog broja sudionika prijava je obavezna na edukacija@emz.hr, uz naznaku naziva radionice i termina.
OPŠIRNIJE
RADIONICA „ZLATOVEZ“, 1. listopada 2024. (utorak), 15 – 17 sati
Radionica je namijenjena polaznicima koji poznaju osnovne vezilačke tehnike i vještine, a sastoji se od teorijskog i praktičnog dijela. Uvodne informacije o tehnici veza (rasprostranjenost, tehnike, predmeti koji se ukrašavaju i dr.) dat će Katarina Bušić, muzejska savjetnica, pri čemu će polaznicima biti omogućen direktan uvid u tematiziranu muzejsku građu iz Zbirke narodnih nošnji istočne Hrvatske i Zbirke narodnih nošnji hrvatske dijaspore. U praktičnom dijelu polaznici će, pod vodstvom Antuna Leinvebera, doznati male tajne vještine te se i sami okušati u ovoj tehnici veza rasprostranjenoj na području istočne Hrvatske.
RADIONICE „TAMBURE I BEĆARAC“, 5. listopada 2024. (subota), 10 – 12 sati, 13 – 15 sati, 16 – 18 sati
Radionica povezuje dva nematerijalna kulturna dobra – bećarac, vokalno-instrumentalni napjev s područja Slavonije, Baranje i Srijema te umijeće gradnje slavonsko-srijemskih tambura upisanih na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva (bećarac), odnosno u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske (bećarac, tambure). Sudionici će imati priliku upoznati se s tradicijskim obrtom u kojem se i danas izrađuju tambure. Uvodne informacije o radionici dat će Katarina Bušić, muzejska savjetnica Etnografskog muzeja, a potom će Franjo Juzbašić, graditelj tambura iz Bošnjaka predstaviti različite vrste tambura te specifičnosti njihove izrade i zvuka. Praktični dio radionice – kreativno osmišljavanje i pjevanje bećarca – vodit će Mario Kambić.
Radionica u 10 sati namijenjena je djeci i obiteljima, dok su radionice u 13 i 16 sati namijenjene prvenstveno odraslim polaznicima.
RADIONICA „SLAVONSKI MOTIVI“, 12. listopada 2024. (subota), 10 – 12 sati, 13 – 15 sati, 16 – 18 sati
Radionica se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela. Uvod o tehnici izrade tzv. sunčane čipke, slavonskih motiva (rasprostranjenost, tehnike, predmeti koji se ukrašavaju i dr.) dat će Katarina Bušić, muzejska savjetnica, pri čemu će polaznicima biti omogućen direktan uvid u tematiziranu muzejsku građu iz Zbirke narodnih nošnji istočne Hrvatske. U praktičnom dijelu polaznici će, pod vodstvom čipkarice Marine Šarčević iz Vukovara, doznati male tajne vještine te se sami okušati u izradi ili likovnoj interpretaciji ove čipke. Njeno porijeklo povezuje se sa Španjolskom i/ili Južnom Amerikom, a u Hrvatskoj se javlja krajem 19. i početkom 20. stoljeća na Hvaru i u modificiranom obliku u Slavoniji. Motivi se izrađuju ručno pomoću igle i konca na drvenim okvirima različitih oblika.
Radionica u 10 sati namijenjena je djeci i obiteljima, dok su radionice u 13 i 16 sati namijenjene prvenstveno odraslim polaznicima.