izv. prof. dr. sc. Tanja Bukovčan


URED: C-007
TELEFON: +385 1 4092 133
E-MAIL: tbukovcan@ffzg.unizg.hr
KONZULTACIJE: ponedjeljkom od 12:00 do 14:00 h uz prethodnu najavu i dogovor e-mailom

Dr. sc. Tanja Bukovčan rođena je 1975. godine u Zagrebu gdje je pohađala osnovnu i srednju školu. U razdoblju od 1991. do 1993. stekla je međunarodnu diplomu International Baccalaureate. Godine 2001. diplomirala je engleski jezik i književnost i etnologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Kao znanstvena novakinja od 2003. godine je bila suradnica na projektu pod vodstvom dr.sc. Tihane Petrović Leš s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a od 2007. godine na projektu pod vodstvom dr.sc Branka Đakovića s istoga Odsjeka. Bila je i suradnica na međunarodnom istraživačkom projektu Sveučilišta u Yorku, Kanada. Doktorski rad pod naslovom Etnologijsko istraživanje medicinskih sustava: medicinski pluralizam u Hrvatskoj obranila je u prosincu 2008. godine na Sveučilištu u Zagrebu.

Nove metodologije u medicinskoj antropologiji bile su tema njenog postdoktorskog istraživanja na Institute for Advanced Studies in Humanities Sveučilišta u Edinburghu, UK, na kojem je boravila 2010. godine kao dobitnica pune stipendije istoga Sveučilišta.

Trenutno je zaposlena je kao izvanredna profesorica na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Predaje kolegije iz područja vizualne i medicinske antropologije, glavna područja njenog znanstvenog interesa. Kolegije iz kulturne antropologije i pojedine teme iz medicinske antropologije predavala je i na Tekstilno-tehnološkom i na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom zimskog semestra akademske godine 2020/2021 predavala je na Sveučilištu u Ljubljani kolegij Medicinska antropologija, za što je stekla naslovno zvanje docentice i na ljubljanskom Sveučilištu.

Akademske godine 2012/2013 izabrana je za pročelnicu Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju, a 2013/2014 postala je prodekanica za nastavu i studente Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom 2016. bila je članica Senata Sveučilišta u Zagrebu i Vijeća društveno-humanističkog područja. Od akademske godine 2016/2017 do srpnja 2019. godine ponovo je obnašala dužnost prodekanice za nastavu i studente Filozofskog fakulteta. Od 2017. godine redovita je članica Znanstvenog vijeća za antropologijska istraživanja HAZU. Tijekom 2020. i 2021. godine bila je članica radne skupine Ministarstva znanosti RH za izradu Smjernica za priznavanje prethodnog učenja u sustavu visokog obrazovanja.

Sudjelovala je na više od 20 međunarodnih znanstvenih konferencija. Bila je i organizatorica konferencija s međunarodnim sudjelovanjem, te članica znanstvenih odbora međunarodnih kongresa, od kojih je najveći bio godišnji kongres IUAES-a, Međunarodne unije antropoloških i etnoloških znanosti koji se održao 2021. godine. Kao predsjednica/članica žirija, selekcija ili voditeljica okruglih stolova sudjelovala je na brojnim festivalima etnografskog filma u zemlji i inozemstvu (Rovinj, Beograd, Đakovo, Ljubljana, Kratovo).

Za izdavačku kuću 'Algoritam' prevela je jednu od najznačajnijih teorijskih antropoloških knjiga 20-og stoljeća, Čisto i opasno, autorice Mary Douglas.

Budući da je većina njenog znanstvenog interesa usmjerena na primijenjena područja antropologije, posebnu pažnju posvećuje i popularizaciji znanosti, pa često sudjeluje u brojnim dnevnim i informativnim emisijama koje su obrađivale teme njenog znanstvenog interesa.

Članica je Europske asocijacije socijalnih antropologa (EASA), Međunarodnog društva etnologa i folklorista (SIEF) i Hrvatskog etnološkog društva.

Uvod u kulturnu antropologiju (nositeljica/izvođačica)
Uvod u vizualnu antropologiju (nositeljica/izvođačica)
Antropologija medicinskih sustava (nositeljica/izvođačica)
Antropologija tijela (doktorski studij) (nositeljica/izvođačica)