Dnevni arhivi: 21/02/2019

Poziv na radionicu vizualne antropologije

Drage studentice i studenti, istraživači, ljubitelji dokumentarnog filma i vizualne antropologije, Udruga vizualnih antropologa-Vizantrop, zagrebački centar Kolektiva Vizantrop u suradnji s Institutom za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu Vas poziva na radionicu etnografskog filma koja će se održati od 25.2-28.2. 12 odabranih sudionika u okviru radionice bit će podijeljeni u četiri istraživača tima, koji bi snimili kratke audiovizualne uratke na temu „Rekognisciranje Kvatrića“. Teorijski i praktični dio održati će se u prostorijama Instituta za etnologiju i folkloristiku (Ul. Šubićeva 42), Booksi (Martićeva 14d) i Pločniku (Međimurska 21). Etnografski film je audio-vizualna reprezentacija antropološke prakse organizirane u pokretne slike. Iako su format i sadržaj etnografskog filma dovedeni u pitanje od njegovog nastanka, etnografski film je često vezan za vizualnu antropologiju kao njenu definirajuću praksu. Sudionici bi u okviru radionica na teorijskom i praktičnom dijelu imali prostor za metodološke rasprave o različitim temama: Što se zapravo smatra etnografskim filmom i kojim se kriterijima ocjenjuje? Na koji način je samorefleksivnost bitna komponenta u snimanju etnografskih filmova? Jesu li film ili video legitimni metodološki alati u antropološkom radu na terenu i, ako je tako, imaju li sposobnost da prenesu etnografsko znanje na isti način kao i tekstualni radovi? Po čemu se etno filmovi razlikuju od tekstualne antropologije? Trebamo li kao vizualni antropolozi prihvatiti znanja sa terena isključivo iz emske perspektive, i da li je moguće pretvaranje znanja u autorski konceptualni registrar?
Raspored aktivnosti:
25. veljače: Projekcija filmova „Škole vizuelne antropologije 6“ održane u Beogradu i diskusije o filmovima s autorima u klubu Pločnik sa početkom od 20h
26. veljače: Sastanak sudionika radionice u Booksi; razgovor o metodologijama rada i mogućnostima zajedničkog projekta u okviru teme radionice od 16 do 18:30h
27. veljače:
10 – 11h teorijsko predavanje o filmskim žanrovima i metodologiji u vizualnoj antropologiji
11:15 – 13:15 filmski jezik i senzorna antropologija (teorijski i praktični dio)
13:15 – terenski rad na Kvaternikovom trgu
28. veljače: namijenjen je za montažu filmova od 9 -15h
PRIJAVLJIVANJE PUTEM OVOG LINKA DO 25.VELJAČE.

Konzultacije – dr. sc. Petra Kelemen

U ponedjeljak, 25. veljače 2019. godine dr. sc. Petra Kelemen neće održati konzultacije. Mole se studenti da se radi dogovora oko zamjenskog termina konzultacija jave e-mailom.