Mjesečni arhivi: svibanj 2022.

Terenska nastava u sklopu kolegija Kulturnoantropološki problemi Sredozemlja

Poštovane kolegice, poštovani kolege,

ovim putem Vas obavještavamo da će se 10. lipnja o. g. u okviru kolegija Kulturnoantropološki problemi Sredozemlja održati jednodnevna terenska nastava u Istru. Za sudjelovanje se mogu prijaviti i studenti s drugih kolegija.

U sklopu terenske nastave posjetit ćemo gradić Svetvinčenat, gdje ćemo razgledati stari kaštel i muzejski postav. Nakon razgleda kaštela predviđeno je slobodno vrijeme i ručak u hotelu Lovac (opcionalno) u Pazinu. Potom odlazimo u Pazin pogledati stalni postav Etnografskog muzeja Istre. U kasnim popodnevnim satima predviđen je odlazak iz Pazina. Više informacija će biti objavljeno nekoliko dana prije polaska.

Prijava za terensku nastavu obavlja se ispunjenjem obrasca na sljedećoj poveznici:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdoHS1-KRBmpUaK1KwZn-0mmFdyP_eK4oqwIDSg-8Io1a2h5w/viewform?usp=sf_link

Molimo zainteresirane polaznike da svoje prijave upute najkasnije do nedjelje, 5. lipnja.

Napomena: za polaznike terenske nastave osigurani su besplatan prijevoz i posjet muzejima.

Za one polaznike koji to žele osigurana je mogućnost zajedničkog ručka u hotelu Lovac za 50 kn po osobi (u ponudi su pržene lignje s prilogom i pileća šnicla na žaru). Molimo one koji se odluče za ovu opciju da se u obrascu za prijavu izjasne ukoliko žele vegetarijanski meni ili pak imaju poseban prehrambeni režim koji bi trebalo uzeti u obzir.

Veselimo se vašem sudjelovanju na terenskoj nastavi!

Srdačan pozdrav,

Nevena Škrbić Alempijević

Ivan Grkeš

Antropologija tekstila – obavijest

Prema prethodnom dogovoru, predavanje iz kolegija Antropologija tekstila održat ćemo u srijedu, 1. lipnja 2022. U Etnografskom muzeju u Zagrebu s početkom u 12.00 h. Sastanak u predvorju Muzeja.

Nositeljica kolegija Tihana Petrović Leš

Poziv na predstavljanje knjige Tihane Petrović Leš Mjesta sjećanja: Sv. Rok i Lovinac

Srdačno pozivamo na predstavljanje knjige profesorice dr. sc. Tihane Petrović Leš, naslova Mjesta sjećanja: Sveti Rok i Lovinac koje će se održati u srijedu, 18. svibnja od 19.15 do 20.00 sati na pozornici I u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici, u sklopu Kliofesta – Festivala povijesti. Na predstavljanju će sudjelovati autorica Tihana Petrović Leš, Suzana Leček, Nevena Škrbić Alempijević te Damir Agičić.

Predavanje i radionica za studente etnologije i kulturne antropologije “Iz tradicijske baštine Bosne i Hercegovine: običaj bocanja”

Iz tradicijske baštine Bosne i Hercegovine: običaj bocanja

Bocanje, bockanje, badanje, sicanje, šaranje je tradicijski običaj ukrašavanja tijela, tetoviranjem specifičnih motiva na prstima, zapešću, prsima, čelu, osobito žena u nekim dijelovima Bosne i Hercegovine. Običaj se izvodio na određene datume ili dijelu godine. O raširenju i podrijetlu običaja, istraživanjima i istraživačima, te o raznolikim motivima govorit će Vera Rede. Uz predavanje je predviđena i radionica s prikazima na koje se načine danas u raznim materijalima može čuvati i prezentirati ova stara baština.

Vera Rede, redovita profesorica na Zavodu za materijale i tribologiju Fakulteta strojarstva i brodogradnje, aktivna je članica Udruge za očuvanje hrvatske kulturne baštine "Kragulj" u Svetoj Nedjelji. Rođena i odrasla u Bosni i Hercegovini,  bavi se istraživanjima, interpretacijom i prezentacijom bosanskohercegovačke baštine.

Radionica će se održati dana 18. svibnja 2022. godine od 12. 30 do 14.00 sati u dvorani A-001

Organizatorica predavanja i radionice red. prof. Tihana Petrović Leš

Poziv na studentsku konferenciju „01Culture: Digital Age“

Dragi svi,

S neizmjernim vas veseljem pozivamo na ovogodišnju međunarodnu i multidisciplinarnu studentsku konferenciju „01Culture: Digital Age“ koja će se održati od 18. do 20. svibnja na prostorima Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Klubu studenata elektrotehnike (KSET).

Prije svega, želimo se zahvaliti svima vama i cijelom Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju i Filozofskom fakultetu koji su nam pomogli u realizaciji ovog projekta i doprinijeli sagledavanju kulture na jedan drugačiji način – nulama i jedinicama – i time pokazali da se ne radi samo o binarnom kodu, već i o složenim kulturnim fenomenima i procesima koji su dio naše svakodnevnice. Kako bismo ih što bolje razumjeli i našu struku upoznali s digitalnošću iz aspekta društveno-humanističkih znanosti organizirali smo ovu konferenciju da motiviramo naše nastavnike i nastavnice te studente i studentice za daljnje bavljenje temama digitalne antropologije.

Veselimo se Vašem dolasku i sudjelovanju na konferenciji te vas i sve pozivamo na neformalna druženja sa svim sudionicima konferencije.

Srdačno,

Organizacijski tim „01Culture: Digital Age“ Kluba studenata etnologije i kulturne antropologije

 

Raspored_finalDigital Age

Obavijest/poziv Islamski centar Zagreb, prof. Rajković Iveta

Katedra za migracije i manjinske zajednice, poziva Vas na izmještenu nastavu u Islamski centar Zagreb, 10. svibnja 2022., u 9:30 sati (adresa: Prilaz Safvet-bega Bašagića 1, 10000, Zagreb). Dolazak je obavezan za studente koji slušaju kolegij Identiteti manjinskih kultura. Molim kolegice da ponesu šalove/pašmine za ulazak u džamiju.

Obavijest – Terenska nastava i stručna praksa za studente etnologije i kulturne antropologije

U razdoblju od 16. do 20. svibnja 2022. godine održat će se terenska nastava i stručna praksa za studente etnologije i kulturne antropologije u mjestu Karanac, Baranja. Stručna praksa se provodi u suradnji Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju i Ministarstva kulture, Službe za pokretnu, etnografsku i nematerijalnu baštinu te Konzervatorskog odjela u Osijeku, a uključivat će petodnevni rad na popisivanju zbirke etnografskih predmeta obitelji Škrobo te restauratorsko-konzervatorsku radionicu o osnovama održavanja, čišćenja i čuvanja predmeta u zbirkama. U okviru terenske nastave bit će organizirana stručna ekskurzija koja će uključiti posjet nekoliko lokacija na području Baranje.

Za studente će biti osiguran prijevoz, smještaj i prehrana te stručno vodstvo pod mentorstvom etnologinje konzervatorice Mirele Ravas, doc. dr. sc. Sanje Lončar i izv. prof. dr. sc. Petre Kelemen. Studenti zainteresirani za sudjelovanje u stručnoj praksi trebaju se javiti doc. dr. sc. Sanji Lončar i izv. prof. Petri Kelemen na e-mail sloncar@ffzg.hr i pkelemen@ffzg.hr (do petka, 6. svibnja do 13 h). Broj studenata je ograničen.