mobilnaEKA – obavijest – poziv na izložbu i predavanje povodom 30 godina kontinuiranog djelovanja Hrvatske sekcije ECOVAST-a – Europskog vijeće za sela i male gradove

mobilnaEKA – Platforma za mobilnost i međunarodnu suradnju etnologa i kulturnih antropologa Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s Hrvatskom sekcijom ECOVAST-a – Europskog vijeća za sela i male gradove povodom 30 godina kontinuiranog djelovanja Hrvatske sekcije ECOVAST-a – Europskog vijeće za sela i male gradove pozivaju Vas na izložbu 30 GODINA DJELOVANJA HRVATSKE SEKCIJE ECOVAST-a – EUROPSKOG VIJEĆA ZA SELA I MALE GRADOVE (1993. – 2023.) koja će se održati od 28. studenoga do 5. prosinca 2023. na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, u predvorju Knjižnice i na predavanje Razvoj inovativnih turističkih sadržaja u Ivanić-Gradu temeljenih na kulturnoj baštini u periodu 2011. – 2023. koje će održati Ana Gašparović  (Turistička zajednica Grada Ivanić-Grada) u srijedu, 6. prosinca 2023. godine u 11 sati na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, predavaonica A125.

Više informacija o izložbi:

Hrvatska sekcija ECOVAST-a – Europskog vijeća za sela i male gradove utemeljena je u jesen 1993. godine kao nacionalna sekcija međunarodnog ECOVAST-a osnovanog 1984. godine. Od tada djeluje s ciljem unapređivanja dobrobiti malih gradova i sela, očuvanja njihove prirodne i kulturne baštine te podizanja svijesti o vrijednostima i potencijalu ruralnog prostora Hrvatske i Europe. Tijekom tri desetljeća djelovanja udruga je u hrvatsku sredinu prenosila međunarodne preporuke i smjernice o ruralnom prostoru, promovirala ih i zagovarala u praksi i istovremeno povezivala dionike ruralnog razvoja i stvarala znanje održavanjem konferencija, radionica i okruglih stolova, provođenjem projekata i drugim vidovima stručnog i znanstvenog rada. Posebna je vrijednost djelovanja Hrvatske sekcije ECOVAST-a kontinuirano promicanje vrijednosti hrvatskih regija, malih gradova i sela te davanje potpore malim sredinama i zajednicama, lokalnim inicijativama i projektima udruga, općina i gradova. Izložbu su pripremili članovi Hrvatske sekcije ECOVAST-a povodom obilježavanja 30 godina kontinuiranog djelovanja udruge.

Više informacija:

Ecovast International: www.ecovast.org

Hrvatska sekcija ECOVAST-a: www.ecovast.hr

Facebook: http://facebook.com/EcovastHR

***************************************************************************

Više informacija o predavanju i predavačici:

Cilj predavanja je predstaviti različite modele kreiranja inovativnih turističkih sadržaja u Ivanić-Gradu koji se provode u suradnji udruge Prijatelji baštine i Turističke zajednice Grada Ivanić-Grada u periodu 2011. – 2023. godine. Predstavit će se projekti poput Noći muzeja u gradu bez muzeja, Posavskog kukuruznog labirinta „Hrvatica“, noćne utrke uz osvijetljene naftne njihalice – Black Gold Night Run, Baštinske cikloture, samovođene ture Crno zlato Moslavine, projekt iz područja razvoja posjetiteljskog iskustva u vjerskom turizmu na području Kloštar Ivanića, Ivanić-Grada i Križa. Na predavanju će se istaknuti važnost međusektorske suradnje, plana promidžbe, financiranja projekta, prikupljanja sponzorskih sredstava, održavanja i mjerenja uspješnosti projekata te komunikacije s posjetiteljima radi unaprjeđenja turističkih proizvoda i usluga.

Ana Gašparović, M.A., diplomirala je Međunarodne odnose na University of New York u Pragu, a magistrirala Studije Srednje i Istočne Europe na Freie Universität u Berlinu. Aktivna je članica udruge Prijatelji baštine u kojoj je odnašala dužnosti potpredsjednice (2009. – 2018.) i predsjednice (2018. – 2022.), a trenutno odnaša dužnost članice Upravnog odbora (od 2023.). Stručnjakinja je za razvoj inovativnih turističkih proizvoda, interpretacijskih projekata u turizmu i kulturi i upravljanje posjetiteljskim iskustvom u destinaciji. Ima višegodišnje iskustvo u unaprjeđenju prodaje za dionike u turizmu i kulturi i u razvoju inovativnih oblika turističkih proizvoda u ruralnom turizmu. Stručna je suradnica na nekoliko Interreg projekata. Inicirala je građansku inicijativu za osnivanje gradskog muzeja „Imamo pravo na muzej“ u Ivanić-Gradu tijekom 2013. godine. Sudjelovala je na Fullbright ljetnoj školi u Bugarskoj 2011. godine, seminaru iz kulturne diplomacije, ljetnoj školi industrijske baštine u Krakovu u kolovozu 2021. godine. Organizirala je European Heritage Volunteers projekte na temu industrijske baštine 2019. i 2022. godine. O industrijskoj baštini Ivanić-Grada izlagala je na konferenciji Digital Humanities and Heritage u listopadu 2023. u Zagrebu i na Kongresu studenata muzeologije 2019. godine u Zagrebu. Ima više od 15 godina poslovnog iskustva u realnom sektoru (voditelj turističke agencije i turistički vodič na engleskom i češkom jeziku), od 2010. do 2020. bila je članica Turističkog vijeća TZ Ivanić-Grada, a od 2022. godine direktorica je Turističke zajednice Grada Ivanić-Grada. Dobitnica je nagrade Ruža Zagrebačke županije 2023. za projekt Posavski kukuruzni labirint „Hrvatica“ u kategoriji održivi turizam.

************************************************************************

S poštovanjem,

Srdačan pozdrav

Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju